Tinerii social-democraţi giurgiuveni au lansat o campanie online de stângere de semnături pentru ca Guvernul să asigure teste gratuite (pentru depistarea cazurilor de infectări cu COVID-19) pentru elevi şi profesori.
„Trecerea la cursurile online este doar o prelungire a eșecului provocat de ministerele Sănătății și Educației, o confirmare a deciziilor haotice, fără evaluare și studii profesioniste. Dacă ar fi existat analize serioase nu s-ar fi ajuns să se închidă școlile, în timp ce sălile de jocuri de noroc, de exemplu, au rămas deschise.
o Prin trecerea din vacanța forțată direct la cursurile online, se prelungește și se acutizează dezastrul din sistemul de învățământ!
Și se face dovada că guvernanții nu sunt în stare, nici în al 12-lea ceas să implementeze testarea periodică, gratuită în școli. Iar minciunile ministrului Câmpeanu nu țin loc de soluții. Dacă au luat teste în această vacanță, așa cum susține ministrul de la PNL, să le arate și, imediat ce se termină vacanta actuală, să treacă imediat la testarea copiilor și la învățământul față în față!”, scriu cei de la TSD Giurgiu.
Petiţia poate fi semnată AICI: https://www.petitieonline.com/testare_masiv_in_colile_din_romania?fbclid=IwAR0iCxaWNX1f-2lEl167dvElFtFWecDOZU1UDynpxFLIn910sCvA6tElPiQ
