Deputat Elena Dinu: „PSD susţine majorarea alocaţiilor, a salariului minim şi a punctului de pensie, ca măsură de protecţie socială urgentă şi atât de necesară în această criză în care se află ţara noastră!”

Must Read

„Preţurile la utilităţi, la alimente, la medicamente şi la carburanţi au #explodat, ceea ce a dus la o scădere record a puterii de cumpărare, în România. Din păcate, veştile nu sunt bune nici pentru perioada următoare, iar asta înseamnă că tot mai mulţi #români nu vor mai avea bani nici măcar pentru strictul necesar. Nu vor mai putea supravieţui!

Cei mai afectaţi de creşterea galopantă a preţurilor sunt pensionarii care, în medie, câștigă 1.600 de lei, familiile cu mulți copii şi angajații cu venituri mici.

În acest context, #PSD susţine majorarea alocaţiilor, a salariului minim şi a punctului de pensie, ca măsură de protecţie socială #urgentă şi atât de necesară în această criză în care se află ţara noastră. Sunt soluţii pe care NU le negociem şi care trebuie să reprezinte o #prioritate pentru viitorul guvern!

Bani sunt, mai ales dacă ţinem cont de fapul că, în primele 10 luni ale acestui an, tocmai pe fondul inflației, #veniturile la bugetul de stat au crescut cu 40 de miliarde de lei.

Astfel, #PSD susţine: – Creșterea #alocațiilor pentru copii: de la 214 la 300 de lei, pentru copiii între 2 și 18 ani și de la 427 la 600 de lei, pentru copiii mai mici de 2 ani și pentru cei cu dizabilități.

– Creșterea #pensiilor: majorarea punctului de pensie cu 11%.

– Creșterea #salariului minim: de la 2.300 la 2.550 de lei.

Cea mai mare parte a acestor bani suplimentari care vor ajunge în #buzunarele a milioane de români se vor duce pentru achiziția de alimente și medicamente și alte bunuri de strictă #necesitate, ceea ce va spori și taxele încasate de stat, aferente acestor bunuri” -declaraţie deputat PSD de Giurgiu Cristina Elena Dinu.

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Articole

Deputat Marian Mina: „România nu mai poate fi condusă prin orgolii, ambiții personale și decizii luate de un singur om!”

România nu mai poate fi condusă prin orgolii, ambiții personale și decizii luate de un singur om!#PSD a venit...

More Articles Like This