Astăzi, social-democraţii giurgiuveni, în cadrul şedinţei Comitetului Executiv Judeţean, au hotărât excluderea din organizaţia judeţeană a PSD Giurgiu pe Alexandru Andrei.
CEx a decis acest lucru cu o singură abţinere, aceea a primarului din Ghimpaţi, Constantin Cărăpănceanu. El a motivat abţinerea, amintind că nici măcar nu a fost de acord cu trecerea lui Alexandru Andrei pe lista pentru parlamentare.
Printre motivele pentru care Alexandru Andrei a fost exclus din PSD, se numără şi faptul că a votat împotriva bugetului pe 2019. Însă, este ştiut că, la începutul săptămânii trecute, Andrei a anunţat că şi-a dat demisia din grupul parlamentar al PSD din Camera Deputaţilor, devenind neafiliat. El nu şi-a dat şi demisia din partid.
Tot în cadrul şedinţei CEx a PSD Giurgiu, s-a votat în unanimitate „transferul” lui Răzvan Cuc la PSD Neamţ.
