O maşină s-a făcut scrum, pe A1 Bucureşti-Piteşti. Pasagerii au ieşit din autoturism la timp

Must Read

Un autoturism a luat foc, ieri dimineață, pe A1 București-Pitești. Evenimentul s-a produs la km 47, pe sensul de mers spre capitală.

Din fericire, conducătorul auto și pasagerul care îl însoțea au ieșit la timp din mașină. Incendiul a izbucnit după ce șoferul a simțit miros de plastic ars, a oprit pe banda de urgență pentru a verifica starea mașinii și a deschis capota. În scurt timp, incendiul a cuprins autoturismul.

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului Bolintin Deal, cu o autospecială de stingere și o ambulanță SMURD. Aceștia au constatat că mașina ardea generalizat, iar flăcările s-au extins și la vegetația uscată de pe marginea drumului, pe o suprafață de aproximativ 150 mp.

Cauza probabilă de producere a incendiului a fost scurtcircuitul.

Recomandări preventive pentru conducătorii auto:

– verificați periodic instalația electrică și sistemul de alimentare cu combustibil;

– asigurați-vă că echipamentele de iluminat nu sunt defecte sau neizolate;

– verificați dacă există scurgeri de carburanți sau lubrifianți;

– nu faceți improvizații la instalația electrică;

– verificați perioada de valabilitate a stingătorului din autovehicul.

Comunicat şi foto: ISU Giurgiu

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele Articole

Deputat Marian Mina: „România trebuie să meargă înainte şi acest lucru este posibil doar dacă TOŢI cei care au cerut încrederea oamenilor își asumă...

#România trebuie să meargă înainte şi acest lucru este posibil doar dacă TOŢI cei care au cerut încrederea oamenilor...

More Articles Like This