Aşa cum anunţam pe pagina noastră de Facebook, Giurgiu Net Oficial, în această dimineaţă, mai mulţi salariaţi ai Direcţiei Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului(DGASPC) Giurgiu s-au reunit în faţa sediului instituţiei. A fost, dacă vreţi, un prim semnal de alarmă, oamenii cerând în primul rând liderului de sindicat, Constanţa Paraschivescu, să îi sprijine în demersurile lor privind încercarea de a-şi păstra locul de muncă.
După cum ştiţi, printr-o nouă organigramă a DGASPC Giurgiu, sunt vizate 150 de posturi ce vor fi desfiinţate, în timp ce conducerea Consiliului Judeţean Giurgiu susţine că este vorba „doar” despre 90 de persoane care vor rămâne fără serviciu.
Angajaţii care vor să protesteze(legal) susţin că nu pot face acest lucru fără ajutorul sindicatului şi o acuză pe Constanţa Paraschivescu de faptul că aceasta nu ar dori să îi ajute, întrucât, ar fi spus ea, „este oricum o cauză moartă”. De asemenea, o acuză că ar fi de partea „angajatorului”.
Am stat de vorbă cu unii dintre angajaţi iar mărturiile lor sunt CUTREMURĂTOARE. Oamenii sunt revoltaţi, tensionaţi, nu ştiu cine şi de ce va fi dat afară şi cer conducerii Consiliului Judeţean Giurgiu să le ofere explicaţii, susţinând, totodată, că această restructurare nu va aduce nicio economie semnificativă la bugetul DGASPC Giurgiu, ci că este, mai degrabă, o „reglare de conturi”. De asemenea, am sunat-o şi pe Constanţa Paraschivescu pentru a afla punctul ei de vedere şi vă invităm să urmăriţi interviul integral AICI: https://fb.watch/9VAVJ1RN2V/
Astfel, în timp ce oamenii sunt disperaţi pentru că nu vor mai avea serviciu, liderul de sindicat susţine că n-are ce să facă pentru că decizia CJ nu „excede cadrului legal”…
Însă, un sindicat ar trebui să ajungă până în pânzele albe pentru fiecare membru al său(nu acesta este rolul său?), nu de alta, dar nu se ştie niciodată când cei care NU reacţionează acum vor fi în aceeaşi situaţie, la un moment dat. Din păcate, ca în toată ţara de altfel, oamenii nu sunt uniţi şi asta nu-i ajută cu nimic… Nici pe unii şi nici pe ceilalţi.
Vom reveni cu amănunte despre acest subiect!
