Vreau o ţară ca afară, dar mă piş pe el de vot!
Am în minte „trei” cuvinte:
Dragnea, să ţi-o dau cât pot!
N-am nimic cu tine, frate,
Doar că-i cool să te înjur!
Capul tău îl port în spate,
La proteste, de un şnur.
Moarte presei pesediste!
Ardeţi-i pe toţi, în lot!,
Dar mă vaiet ca fetiţa
Când Goţiu şi-o ia în bot.
Vreau util să fiu eu ţării,
Dar la muncă nu mă duc!
Protestez pe Facebook, bine?
Băăăă!, că io mi-s un haiduc!
Tu? Eşti prost! Şi tu şi mă-ta,
Nişte pesedişti tâmpiţi,
Lasă, bă, că vine Orban
Şi ne dă la toţi… Uimiţi
O să fiţi cum România,
Sub domnie liberală,
O să fie a mai ţară,
A mai ţară ca (pe din)afară!
A mai fost, dar cine ştie?
Huo, comuniştilor!
N-am decât o „amnistie”…
9 ani pe un picior.
Vârstă. Tot atât, la vals!
Dar te scuip la țintă, frate!
Și te fac la contu’ fals.
Dă-te dreacu, tu şi Dragnea,
Mafioţi şi trădători….
Habar n-am de unde astea,
Dar vreau io să văd cum mori!
Să te ard cu furca-n coastă,
Să pun IO, AZI, alt guvern,
Tu şi mă-ta aia proastă,
Vă arăt io, mă, infern!
Ce ziceam? Ziceai de muncă?
N-am nevoie, eu mă joc
Counter-strike pe buza vieţii,
Şi la… PSD i-o coc.
Nu-ţi convine? Du-te afară!
Să munceşti şi să-mi trimiţi
Bani de mica mea fanfară
De pe Facebook… Ba să-nghiţi!
….
Multe rime s-ar mai face,
Tema este generoasă.
Ce păcat c-odinioară
Eraţi voi cea mai frumoasă
Generaţie. De tineri
Demni şi buni şi înţelepţi.
Aţi ajuns să vreţi seniorii
Toţi, în faţa voastră, drepţi!
Dar ce daţi în schimb voi ţării?
Huo, jos şi fuck you all?
Oţi fi voi frumoşi şi liberi,
Dar sunteţi cu capul GOL!
Cătălina Sfetcu
Acesta este o satiră şi merită tratată ca atare. Nu se intenţionează generalizarea! Cine se simte să fie sănătos!
