În momentele dificile se vede cine fuge de responsabilitate și cine își asumă să conducă! #PSD a decis, în unanimitate, să își asume guvernarea într-o perioadă foarte complicată pentru România, chiar și în condițiile unei formule minoritare.
Preşedintele Sorin Grindeanu primește mandatul și încrederea deplină a partidului pentru a forma o echipă capabilă să răspundă provocărilor economice și sociale cu care se confruntă țara.
Românii au nevoie de un guvern care să muncească, să ia decizii și să ofere stabilitate. De aceea, PSD propune dialog și colaborare cu toate forțele politice pro-europene pe baza unor obiective clare: reducerea inflației, menținerea echilibrului bugetar, atragerea fondurilor europene și respectarea angajamentelor internaționale ale României.
Nu discutăm despre funcții! Discutăm despre soluții, economie, locuri de muncă, despre investiții și despre nivelul de trai al românilor. Poate că un guvern minoritar nu este formula ideală, dar România nu își permite blocaje și incertitudine. Este momentul responsabilității, al muncii și al deciziilor curajoase!
#PSD rămâne consecvent valorilor și angajamentelor sale: fără alianțe cu extremismul și fără compromisuri care să pună în pericol direcția europeană și occidentală a României! – preşedinte PSD Giurgiu, deputat Marian Mina.

