Mai exista vreo sansa prin care sa ne salvam orasul/judetul si pe noi insine?

Asa cum spuneam saptamana trecuta trebuie sa ne luam viata in piept viitorul in brate si sa facem ceva pentru propria prosperitate!

Ca sa stim exact ce avem de facut trebuie sa incercam o privirea de ansamblu a climatului politico-economic in care ne aflam si sa gasim idei de afaceri din care sa castigam mult fara sa investim bani multi dintr-un motiv cat se poate de simplu: Nu-i avem 🙂

Ce avem? Avem la ora actuala  A un orasel micut, cochet, pe malul Dunarii fara industrie, dar cu doua strazi pietonale, B o cetate medievala, C un pod peste Dunare, D o plaja aproape virgina pe malul  Dunarii, E o sosea rapida ce face legatura cu Bucurestiul, F cateva cluburi de noapte, G forta de munca ieftina, H o zona agricola buna, I un primar preocupat in special ca orasul sa fie frumos, J un ministru al turismului interesat sa dezvolte turistic zona Comana, K cateva balti renumite pentru pescuit ,L cateva biserici, manastiri si.. cel mai important o suma de oameni inteligenti si dornici sa faca ceva pentru viata lor.

Fiecare din lucrurile enumerate mai sus pot fi o mina de aur daca sunt folosite asa cum trebuie!

Daca ne uitam un pic in spate observam cum cererea creeaza oferta, iar la noi cererea, mai timid la inceput, apoi mai puternic, a inceput sa apara: Sa va amintesc un titlu pe care l-ati intalnit chiar aici, pe giurgiu-net.ro ?

Giurgiu vazut din Romania Libera: Trei plaje superbe in Giurgiu dar neexploatate deloc!

Bucurestenii vad potentialul orasului nostru, iar noi stam cu mainile in san!

Vrem banii bucurestenilor? Sau ii lasam sa ii cheluie pe prostii 🙂 ?

Mi-as dori ca discutia cu care incepem sa fie cea despre turism!

Sigur ca nu putem sa ne gandim la turism in orasul nostru cum se gandesc strategiile pentru Constanta sau Brasov, dar , in special in perioada de criza, turismul de weekend este foarte dezvoltat in Romania, iar Giurgiu are potential fantastic pentru un astfel de turism.

Si noi cum vom face bani daca vin bucurestenii la plaja la Giurgiu? veti spune dumneavoastra acum!

Daca am sa vin cu ideea sa le vindem pe plaja goblenuri  sau bere, sucuri si mici ori produse specifice orasului Giurgiu ma veti lua in ras, iar aici se va incheia tot proiectul nostru.

Cu toate ca in zona Horezu oprim toti si cumparam ceramica chiar daca nu ne foloseste la nimic, iar la Busteni oprim si cumparam chestii specifice de munte pe care apoi le abandonam pe la tara pt ca nu isi gasesc locul in casele noastre moderne.

Pentru linistea carcotasilor am sa spun ca nu numai din goblenuri sau pitici de gradina ma gandesc eu sa facem bani, chiar daca si asta ar aduce un important profit.

Dar, pentru constructia unei discutii eficiente am sa adaug ca in buzunarele celor care se plimba prin traficul de pe soseaua Giurgiu-Bucuresti se plimba foarte multi bani  pe care noi nu stim sa ii atragem in buzunarele noastre si ii lasam sa fuga in Grecia, Turcia, Bulgaria, in timp ce noi ne lamentam sau, mai grav, ne sinucidem din cauza disponiblizarilor, a salariilor mici si a proastei guvernari PDL.

Prin urmare va invit sa dezbatem: Poate fi turismul de weekend sau de tranzit un potential pe care sa il fructificam si din care sa crestem prosperitatea giurgiuvenilor? Si daca DA cum facem asta ?

2 COMENTARII

  1. CE JUDET, CARE JUDET, UN AVORTRAN DE JUDET CARE TRAIESTE IN UMBRA BUCURESTIULUI, FARA INDUSTRIE CU ZECE FERME RASARITE CU TOT VENITUL INDREPTANDU-SE SPRE CAPITALA, CARE INTELIGENTE, CARE PERSONALITATI CE PERSPECTIVE – PESCUITUL SPORTIV …
    HALAAAAAAAALLLLLLLL………….

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.