Numarul maidanezilor in continua crestere in orasul nostru ne da motive serioase de ingrijorare. Cercatatorii au stabilit ca majoritatea cainilor fara stapan au boli grave ce se pot transmite la om cu urmari deosebit de grave.

Cetatenii inconstienti care ii hranesc si ii incurajeaza sa  traiasca in preajma blocurilor se pot face vinovati de imbolnavirea intregii comunitati cu bolile mortale transmise de maidanezi!

Un studiu recent realizat de Insitutul Cantacuzino din Capitală arată că jumătate dintre maidanezi sunt bolnavi de leptospiroză, o boală infecţioasă care se poate transmite la om. Cei mai predispuşi sunt copiii care se joacă în parcuri în nisipul unde s-au urinat câinii infectaţi.” Leptospiroza are o mortalitate foarte mare, cam de 25%. Bacteria este din aceeaşi clasă cu sifilisul şi cu boala lyme şi poate afecta toate organele”, a explicat medicul Cristian Sever Oană.

Asadar mare atentie, nu mai hraniti cainii maidanezi si nu ii mai incurajati sa se apropie de locuintele noastre !

18 COMENTARII

 1. Da, bravo, nu ii mai hraniti, ca poate mor de foame, sigur nu vor mai ataca pe nimeni daca sunt flamanzi!!!! Si uite asa, cu ei morti de foame, scapam de toti cainii vagabonzi, fara sa facem nimic. Ce poate fi mai placut pentru romani decat ca lucrurile sa se rezolve de la sine???? Mai am si eu un mesaj, pe surse, pentru cretinii care isi lasa cainii pe strada ca sa isi faca nevoile si care se imperecheaza( ca deh, si cainilor le face placere amorul), pentru aia care arunca la gunoi pungi cu pui de caine abia aparuti pe lume: sunteti mai superficiali si mai inconstienti decat orice potaie de pe lumea asta!
  Hai ca mi/a placut articolul asta, foarte istet, ce sa spun!

 2. Sunteti bolnavi oameni buni cu cainii vostri. Ma mananca de vie pe stara si , auzi, mai au si boli transmisibile!
  Luati-i ma voi acasa daca ii iubiti asa mult nu ma obligati pe mine sa ii suport in spatiul public!

 3. Iar romanii sunt cei mai buni la asta. Sunt de acord, nu avem bani nici macar pentru sistemul sanitar uman, dar avem o problema. O comunitate are o problema mare, cainii vagabonzi. Zi/le oamenilor sa se uneasca si sa construiasca impreuna un tarc in firea lui, zi/le asta si brusc, nu va mai fi problema lor aceasta a cainilor fara stapan. Asa facem noi, de aia, tara asta se duce dracului…

 4. Exact, feromona, ce ziceam mai sus. Nu stiti decat sa spuneti ” luati/i voi acasa”, nu faceti nimic altceva. Esti la fel de vinovata pentru situatia asta ca si cei care ii hranesc.

 5. Ham-ule ia-o pa-asta:
  De ce sute de mii de gaini sunt sacrificate zilnic pentru binele oamenilor si cateva potai de caine nu?
  De ce drepturile animalelor nu lupta si pentru gaini ca pentru caini? Si ele sunt animale nu?
  Sau voi sunteti vegetarieni ? Dar ce te faci cu cainii? ca ei sunt carnivori !!!

  Concluzie: Sunteti bolnavi! sa vina henghieriiiiiii!

 6. Of, functionarule, gainile, practic, sunt pasari, dar nu asta e ideea. Ideea e ca m/am inselat, intr/adevar. Cea mai mare problema a comunitatii noastre nu sunt cainii, ci oamenii care nu inteleg nimic din ce le spui, daca nu le dai si un mic ori o bere… Ca veni vorba, daca tu si fermona aveti drept de vot, m/am dus dracu, asa bolnava cum sunt :))

 7. inportant este sa scapam de maidanezi din guvern si latrai lui base care de 7 ani doar latra dar nu face nimic

 8. Alex, nu vreau sa ma leg de javrele din politica, desi mi-a placut ultima ta fraza, dar dintre toti cei care au scris aici, esti singurul care a priceput mesajul meu. Hai sa facem ceva!

 9. Ce-ar fi sa faceti voi ceva pentru problema cainilor vagabonti?
  Ce ziceti de o leptospiroza ????? Poate atunci veti intelege la ce ma refer !

 10. jos labele dupa parcul alei va trebuie gogoserie sa ne duceti pe noi cu zaharelu lasati caibii da i dracu a p a r a t i va parcul a l e i de alti caini l u p i vor sa va confiste tot orasul lua ti atitudine giurgiuveni tampiti teodorescule caine rau ce esti ia ti labele dupa parcul alei

 11. solutia e simpla ..primariile sa atraga fonduri europene si sa faca un tarc cu medic veterinar,hinghieri in conditii..nu.sa-i maltrateze sau omoare,,vaccinare si altele si cui ii place sa vina sa ia caini deparazitati ,,castrati,,s a,m,d..problema in mare parte e vina autoritatilor locale,,si a guvernului..dar autoritatile locale nu le intereseaza cainii…ii interesaeaza lucrari pa spagi la apa service..la canalizari..asfaltari..treburi unde se ciupeste,,,ficleanu,,butoane,,bealcu,,fratii ivan,,adrian iliescu,,,treburi cu piata centrala..nau ei timp da maruntisuri dastea,,ca sa AIBA GRIJA DE GIURGIUVENII CARE P…MEA L-AU VOTAT,,CA ASA E LA NOI,,,,NOI AI PRIMARULUI..NU PRIMARUL AL NOSTRU..rasa spurcata de romani…(ma refer si la tigani aici)……sa iasa lumea in strada ca in strainatate,,aia in gecia,,spania.italia..franta..nu le convine ceva ..ies si fac ca toti dracii,,,noi,,nu..avem de toate ne doare in p…la…n-avem sange in instalatie,,,asta e,,,urmeza imparteala cetului..firme ale primarului cu si but comapany,,featuring ..brezae cheliosu,,vand fier vechi din combinat(rup si sfarma grizile de beton,,il dinamiteaza,,si scot fieru),,,barcile ce au mai ramas–asta este ne meritam soarta.cu FONDURILE ASTEA uuuEEE,,,NIMENI NU FACE CEVA PT ORAS,.,CONSILIUL LOCAL,,PRIMARIA ,PREFECTURA..POOLA LOR,,,CINE SA FAC NOI ASTIA PA CHAT,,SAU MAJORITATEA CARE DEABIA PLUTIM,,,SCARBA DE TARA ,,SI DE ORAS JEGOS,,,AUZI TU NU ACCESEZI FONDUR UE,,DEGEABA,,PISHAMAS PA TOTI SI CAND ZIC TOTI CAM LA TOTI PRIMARIII HOTIII DIN TARA ,,

 12. dar daca nu iese o spaguta ceva,,,,ca si podu pizdii de la bulgari..aia au autostrazi suspendate pa viaducturi in austria-italia-franta…si nu mai platesti ca treci granita ..sau franta españa….sunt schengen,,civilizati,,noi trecem dintr-o saracie de tara in alta si dam bani…la pod..pt ceeeeeeeeee..unde pwla mea ne ducem in dubai,,las vegas??¿??alaooooo…unde sunt banii….ca si podu da la alei de camioane,,?¿?¿?¿?faceti zone industriale in afara orasului..poligoane industriale sau parcuri industriale la intrare sa iesire,,zone libere si altele..accesibile camioanelor sa nu deranjeze locuitorii…..da e mai usor iin oras si luam spaga de ani de zile..unde sunt banii …in hotelul de pe COASTA DE AZUR al d-lui,,,adrian iliescu…si lingaii aia de la taxare aveti dee cat costa statul sa-si tina fostii vamesi gaoazele ale putoroase acolo..si cat morttii lor au furat si fura ca in codru,,dar aste nu sunt probleme importante pt noi,,cainii nuu astea,..nu–atunci care..NU STIU DASTE…NU STIU..O TELECOMANDA…2 TELECOMANDE,,NU STIU DASTEA

 13. PAI CA SA FACA TARC TREBUIE LOC SI INCEP SAMSARII SA II UMFLE PRETU CU 200-300LA SUTA.,..CA SE SCOATA SI TAICA LUCICA SI,,,AIA ZIC NU,DE LA FONDURI EUROPÈNE,,,ATUNCI SPAGUTA CEVA NU IESE SI NE BAGAM POOLA IN EI DA CAINI,.,ASTA ESTE…epoca de piatra..dam vina pa guvernanti,,aia pa noi ca suntem ai draq si uite asa la nesfarsit,,da parca noi avem putere de aschiba ceva,,pullllllllla..avem ei da de la primari,,cj…guvern,,ministerul mediului..IN AFARA CAINI E POLUARE ,,DA DADADA POLUAREVIZUALA,,NU MAI VB DE INFECTII BOLI SANAtae..daca e asa greu solutii intrebatii pa aia din germania c,spania,italia,,anglia,,,etc..ce poola mea face aia cu cainiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii…..cuma ii face,,sa facem si noi daca suntem prosti si habarnavem……….sa copiem ce e bun,,,dadadad…nu stiu,,dastea..io stiu doar spaga,,spaga,,cata spaga 2duoa,,spaga,,2spaga,,,,

 14. scuzati ortografia..sunt un om normal.,,care vreau si eu un oras mai civilizat nu mult o treapta mai sus,,dar e logica treaba ce fac aia afara cu cainii?de ce nu intreaba nimeni cat costa,,ce draq le face cum ,,unde ii tine da n-aua aiaa cini pa afara..sa se duca primaru consilierii..udrea,,base,,poola mea cineva si sa intrebe..nu accept situatia din tara asta,,,ne cacam unde traim si mancam-…adica furam .facem dregemm,,,o spaguta nu gandim la viitor la copii nostrii,,ca noi ne duvem draq,,,la nepotii..si le lasam o tara varza si urata,,,de nelocuit…..domnilor suntem in anul 2011 in EUROPA,,,,nu se poate asa ceva.,, pleaca unii de la putere vin altii..si fura si ciolanu …nu numai il rod..dca pleaca base vine alt base cu alta culoare politica..si aia ce fac…nu fura,,?¿?¿,,nu aia aduc deacasa…….dna…doarme..asta ee sa traiti bine,,vina acui e ..oul sau gaina,,noi sau ei?¿?=¿?=¿?¿?=?¿?=?¿?=?¿……va urma…

 15. mersi alex de azi inainte vom discuta numai despre caini vagabonzi din parlament si desprs catelele vagaboante din guvern acesti caini si catele trebui sa dispara din guvernul rominiei strainatate spune multe lucruri si are dreptate ca in alte tari este o alta mentalitate si o alta civilizatie oooooo sa fie si la noi daaaar cind va fi nuuu se stie poate nepoti nepotilor nostri va duce rominia la loc de cinste pina atunci catelele bagaboante din guvern si caini vagabonti trebuie sa dispara sa vina alte lichele

 16. Faceti naibi ceva mai ales ca sunteti constienti de pericolul care ne paste pe noi si pe copii nostri in special. „omorim vaca ca e nebuna ,gaina ca are aviara si porcul ..”sa nu ne imbolnavim dar nu si caini care ne transmit boli doar trecaind pe linga ei si existand .Giurgiu e unul din orsele unde sunt cel putin 20 de caini pe cap de locuitor .rusine rusine rusine dl primar

 17. Cei care ii hranesc au clar o pb de comunicare cu oameni…cu aceste animale se inteleg mai bine.TRIST.

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.