Naţionala de fotbal a României a disputat, sâmbătă, 24 martie, de la ora 20.00, la Netanya, o partidă amicală în compania reprezentativei similare a Israelulu. Naționala României a câștigat, scor 2-1.

Gazdele au marcat primele prin Hemed (min. 60)

Egalarea a venit însa peste doar patru minute,  Nicușor Stanciu a prins un șut de zile mari direct în vinclu, din afara careului.
Golul victoriei a fost înscris de George Ţucudean, în minutul 82, după ce a primit o pasă ideală de la Mitriţă şi apoi l-a lobat pe portarul advers .
„Suntem pe un drum bun, dar ceea ce contează sunt meciurile oficiale. Mi-a fost frică după 1-0 că ne vom prăbuși. Am avut 20 de minute foarte proaste, n-am știut să gestionăm finalul de meciuri și vrem să nu mai suferim atât. Totuși, am avut o reacție extraordinară, iar jucătorii merită toate felicitările. Avem un lot bun, echilibrat”,  a declarat Cosmin Contra

Israel: Ariel Harush – Ben Bitton, Loai Taha, Eytan Tibi, Taleb Tawatha – Barem Kayal (’46, Cohen), Birbas Natcho (’80, Maman), Dor Micha (’46, Seba), Maor Melikson (’46, Levi) – Tal Ben Chaim (’68, Einbinder), Tomer Hemed (’61, Turgeman). Selecționer: Alon Hazan.

România: Niţă – Benzar, Săpunaru (cpt.), Grigore, Bancu – Pintilii (Anton, 72), Marin (Cicâldău, 83) – Deac (Mitriţă 61), Grozav (Stanciu, 61), Budescu (Chipciu, 61), Keşeru (Ţucudean, 70). Selecţioner: Cosmin Contra.

Arbitru: Masias Dimitrios. Asistenţi: Georgiu Charalampos, Kalogeru Marios. (toţi din Cipru). Al patrulea oficial: Orel Greenfeld (Israel).
Selecţionata României va disputa marți, 27 martie, un nou amical, în compania reprezentativei Suediei, pe stadionul „Ion Oblemenco” din Craiova (ora 21,30). Acesta va fi primul meci disputat de „tricolori” pe noua arenă din Bănie

Reprezentativei Suediei, este calificată la Campionatul Mondial din Rusia.