Este vorba, mai exact, despre 44 de elevi ai Colegiului Naţional „Ion Maiorescu”, din mai multe clase, atât de la gimnaziu, cât şi de la liceu.

În ceea ce urmează, vi-i prezentăm pe toţi, la fiecare materie în parte, dar şi pe profesorii care i-au pregătit, îndrumat şi încurajat.

La olimpiada de limba şi literatura română, faza naţională, vor merge patru tineri:

Yasmina Gheorghisor (cls. a V-a)- profesor Burcescu Venera

Carolina Mitea (IX-a)- profesor Burcescu Mugur

Cristina Suica (X-a)- profesor Burcescu Venera

Andreea Cioaca ( XII-a)- profesor Preotu Adriana

La concursul „Lectura ca abilitate de viaţă”, vor merge la faza naţională Suica Cristina şi Cioaca Andreea.

La Lingvistică, olimpicii sunt :

Matei Chiru (a V-a )- profesor Elisabeta Ciulacu

Andreea Ghimpeteanu(a IX-a)- profesor Adriana Preotu

Carmen Stoica (a X-a)- profesor Venera Burcescu

Vlad Gavrila (a XI-a)- profesor Adriana Preotu

Raluca Ciorica- profesor Adriana Preotu

La faza naţională a olimpiadei de limba franceză, merg:

Andreea Balaceanu(a IX-a)- Profesor Madalina Lazar

Simona Marinescu (a X-a) – profesor Ludmila Peter

Alina Bizdadea (a XII-a – profesor Madalina Lazar

La olimpiada de limba engleză, faza naţională, s-au calificat:

Flavia Bogoevici (a IX-a)- profesor Dana Căpăţână

Maria Ciobanu (a X-a)- profesor Claudia Badarau

Adriana Tirnacop (a XI-a)- profesor Corina Anton

Laura Bilcu (a XII-a)- profesor Dana Capatina

La olimpiada de limba germană: Calin Toma (a IX-a) şi AldeaCristian (a XI- a)- profesor Mitea Monica

La faza naţională a olimpiadei de matematică, s-au calificat următorii elevi ai profesorului Şerban Olteanu:

Octavian Craciun (a IX-a)

Bogdan Buga (a IX-a)

Cosmin Barascu (a X-a)

Ruxandra Staicu (a XI-a)

Daniel Banaru (a XII-a)

La Concursul National “Adolf Haimovici”, merg elevii Mădălinei Mocanu: Claudia Buduru (cls a X-a) şi Iulia Badea(a X-a)

La faza naţională a olimpiadei de fizică s-au calificat:

Dragoş Ioniţă (a IX-a)- profesor Cornea Adriana

Mădălina Bratu( a IX-a )- profesor Cornea Adriana

Mihai Burcea( a X-a )- profesor Liliana Paraschiv

Andrei Anton( a X-a)- profesor Liliana Paraschiv

La olimpiada de chimie:

Andrei Penciu, clasa a IX-a, – profesor Georgeta Stănescu,

Andreea Neagoe, clasa a XI-a- profesor Lucica Ababei

La faza naţională a olimpiadei de biologie vor merge:

Iulia Dumitru, clasa a VII-a,- profesor Elena Stirbu

Anca Lăceanum, clasa a XI-a,-profesor Emilia Apostu

La olimpiada de informatică:

Bogdan Stan, clasa a X-a,- profesor Daniela Pantelimon

Vlad Iordan, clasa a XII-a,- profesor Daniela Pantelimon

Eugen Simion, a XII-a, profesorAlina Chiricioglu

Va participa la faza naţională a olimpiadei „Tehnologia informaţiei”:

Andrei Palangean, clasa a XII-a, – profesor Alina Chiricioglu

La faza naţională a olimpiadei de istorie vor merge:

Carolina Mitea, clasa a IX- a,- profesor Daniela Barbu

Cristina Dorneanu, clasa a X-a,- profesor Floarea Bălan

La olimpiada de religie:

Daniel Dorobanţu, clasa a X-a, profesor Mariana Zgorobete

Iar la faza naţională a olimpiadei de cultură civică vor participa:

Cătălina Creţu, clasa a VII-a, şi Andra Radu, clasa VII-a, ambele eleve ale dascălului Ortansa Stirbu.

Mult succes tuturor!

 

 

LĂSAȚI UN MESAJ